Rekomendacja książkowa dla fanów futbolu… „Kamil Glik – Liczy się charakter”

Książka, o której chciałbym napisać słów kilka dotyczy jednego z najwybitniejszych reprezentantów Polski w piłce nożnej – Kamila Glika. Ukazała się w 2016 roku nakładem Wydawnictwa SQN, które upodobało sobie pozycje z dziedziny sportu. Autobiografia, zatytułowana „Kamil Glik – Liczy się charakter”, powstała pod piórem znanego dziennikarza, Michała Zichlarza, który zdobył doświadczenie w takich tytułach sportowej prasy, jak „Sport”, „Dziennik”, czy „Gazeta Wyborcza”, co gwarantuje obiektywizm i daleko posuniętą szczegółowość.

Dla młodego człowieka, pasjonata piłki nożnej, wspomniana książka stanowi swoisty przewodnik po udanej karierze. Przedstawia nam historię człowieka sukcesu, począwszy od lat dziecięcych, po rok 2016, kiedy to odbywała się wielka impreza sportowa –  Mistrzostwa Europy.

Glik, co podnosi wartość opracowania, ukazany jest nie tylko przez pryzmat własnych wspomnień. Możemy popatrzeć na niego również z perspektywy najbliższej rodziny, trenerów, przyjaciół. W toku dywagacji dowiadujemy się, jak kształtował się charakter piłkarza, jak dojrzewał on do wybitnych osiągnięć. Bohater stanowi przykład jednostki początkowo skreślonej, odstawionej na boczny tor, która jednak poprzez samozaparcie udowadnia sobie i krytykom, że „chcieć to móc”!

Pozycja z kategorii „literatura faktu” uwodzi czytelnika dużą ilością dykteryjek, zarówno z okresu klubowej, jak i reprezentacyjnej kariery piłkarza. Autor z wyczuciem zabiera nas do Hiszpanii, gdzie kapitan reprezentacji Polski uczył się abecadła futbolowego, potem ślad wiedzie do włoskiego Torino, wreszcie do rodzinnego Jastrzębia Zdroju, gdzie Glik jest wyjątkowym bohaterem. Wędrówkom tym towarzyszą tak barwne postaci polskiej piłki, jak Robert Lewandowski, Franciszek Smuda, Adam Nawałka.

Na uwagę zasługuje z pewnością język autobiografii – żywy, pełen kolokwializmów, wyrazów żargonowych, czy podnoszących temperaturę wydarzeń – wykrzyknień. Zichlarz nie sili się na sztuczność, przedstawia świat takim, jaki jest on w rzeczywistości. Wspomnieć muszę również o oryginalnej  mozaice zdjęciowej, powodującej wielozmysłowe doznania.

„Historia Kamila to obowiązkowa lektura dla wszystkich młodych adeptów piłki nożnej, wnikliwa opowieść o dobrym, otwartym i życzliwym człowieku, a jednocześnie piłkarzu, który na boisku zrobi dla drużyny wszystko. Uwielbiany w Turynie, długo niedoceniany w kraju, wicekapitan biało-czerwonych jest jak nieustraszony alpinista: mimo różnych przeciwności, niepowodzeń konsekwentnie prze na szczyt.” – te znamienne słowa Marcina Feddka, dziennikarza „Polsatu Sport” będą, mam nadzieję, wystarczającą motywacją, by sięgnąć po tę książkę. Mnie – bez dwóch zdań – pochłonęła bez reszty!

 

POLECA:

Konrad Blicharczyk

klasa I5 Technikum

Zmień rozmiar czcionki
Zmień kontrast